Kalburabastı

by lezzet nesli
kalburabastı

Bayram gelince baklava açmak istemeyenlerin kurtarıcısı Kalburabastı. Osmanlıdan günümüze kadar gelen her zaman kabul gören şerbetinin ayarı tam tutturulduğunda benim diyen şerbetli tatlıya taş çıkartan kültürümüzün en güzel tatlı örneklerinden. İçinde yumurta olmayışı ve irmik kullanılması durdukça lezzetini artıran bir etken.  Eskilerde tahıl elenen kalburun üzerine basılarak yapılan tatlı günümüzde çeşitli mutfak gereçleri kullanılarak da şekil alabiliyor. Ben çelik makarna süzgecini ters çevirerek şekil verdim. Rendelerin iri kısımları da uygun bu kurabiyelere şekil vermek için.  Bazı kurabiyeler tereyağ ile istenen sonucu vermediği için ben bu tarifte de tereyağı yerine teremyağ kullandım bilginiz olsun.

MALZEMELER:
Şerbet İçin :
3 su bardağı toz şeker
4,5 su bardağı su

Hamuru İçin:
125 gr. teremyağ
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay bardağı süt
1 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı irmik
3 yemek kaşığı pudra şekeri
1,5 çay kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı sirke
3,5 su bardağı un

Ceviz içi

Büyük boy çay bardağı kullandım

Tatlının şerbeti soğuk kurabiyesi sıcak olacağı için ilk olarak şerbeti hazırlıyorum. Şerbet için orta boy bir tencereye şeker ve suyu alıp karıştırarak kaynama noktasına getirin. Kaynamaya başladıktan sonra 10-15 dakika kaynatın. Limon suyunu ekledikten sonrada 10 dakika kaynatın. Koyu kıvamlı bir şerbet olmalı. Bu aşamada lütfen acele etmeyin ve şerbetin hakkını vererek sabırla kaynatın. Şerbet hazır olunca tezgah üzerinde soğumaya bırakın. Kurabiye hazırlamaya başlamadan önce fırını 160* ye ayarlayıp ısınmaya bırakın. Yoğurma kabına teremyağı alıp üzerine un hariç diğer malzemeleri alıp spatula ile karıştırın. Yavaş yavaş un ilavesi ile hamuru yoğurun. Verdiğim ölçülerde 3 su bardağı tam geldi. Kıvamını anlamak için videolu tarifimi izleyebilirsiniz. Ele yapışmayan yumuşak bir kıvam olmalı. Hamur kıvama gelince ceviz büyüklüğünde parça koparıp elinizde yuvarlayın ve ters çevirdiğiniz süzgecin üzerine alıp hafif baskılarla çay tabağı büyüklüğünde açın. Ortasına 1 tatlı kaşığı ceviz içi bırakıp hassas davranarak iki kenarını ortada birleştirip parmak uçlarınızla dikkatli bir şekilde yapıştırın ve yine hassas bir şekilde ters çevirerek yağlanmamış fırın tepsisine alın. Tüm hamur bitene kadar aynı işlemi yapın. Üzerleri pıtırcık pıtırcık kabartıları olan 18 tane kurabiyeniz olacak. Sıcak fırına verin ve yaklaşık 20 dakika pişirin. Kontrolünü yaptıktan sonra fırından çıkarın ve ilk sıcağı geçtikten sonra soğuk şerbeti üzerine gezdirin. Her bir kurabiyenin üzerine temas ettirerek şerbetleyin tatlıyı. Oda ısısında 2-3 saat şerbetini çekmesini bekleyin. Daha sonra servis tepsisine alıp piştiği tepside kalan şerbeti de üzerine gezdirip buzdolabında en az 4-5 saat dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz. Servis sırasında üzerini istediğiniz çerezle süsleyebilirsiniz.

“İki sebep için değişiriz:Ya yeterince öğrenir ve değişmek isteriz ya da yeterince yaralanır değişmek zorunda kalırız.“ Oprah Winfrey

kalburabastı

Kalburabastı

Bunu Yazdır
Porsiyon: 10 Hazırlık Zamanı: Pişirme Süresi:
Besin Değerleri 200 Kalori 20 grams Yağ
Derecelendirme 3.7/5
( 3 Oy )

Malzemeler

 • Şerbet İçin :
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 4,5 su bardağı su
 • Hamuru İçin:
 • 125 gr. teremyağ
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı irmik
 • 3 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 1,5 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • 3,5 su bardağı un

Yapılışı

 • Tatlının şerbeti soğuk kurabiyesi sıcak olacağı için ilk olarak şerbeti hazırlıyorum.
 • Şerbet için orta boy bir tencereye şeker ve suyu alıp karıştırarak kaynama noktasına getirin. Kaynamaya başladıktan sonra 10-15 dakika kaynatın. Limon suyunu ekledikten sonrada 10 dakika kaynatın. Koyu kıvamlı bir şerbet olmalı. Bu aşamada lütfen acele etmeyin ve şerbetin hakkını vererek sabırla kaynatın. Şerbet hazır olunca tezgah üzerinde soğumaya bırakın.
 • Kurabiye hazırlamaya başlamadan önce fırını 160* ye ayarlayıp ısınmaya bırakın.
 • Yoğurma kabına teremyağı alıp üzerine un hariç diğer malzemeleri alıp spatula ile karıştırın. Yavaş yavaş un ilavesi ile hamuru yoğurun. Verdiğim ölçülerde 3 su bardağı tam geldi. Kıvamını anlamak için videolu tarifimi izleyebilirsiniz. Ele yapışmayan yumuşak bir kıvam olmalı.
 • Hamur kıvama gelince ceviz büyüklüğünde parça koparıp elinizde yuvarlayın ve ters çevirdiğiniz süzgecin üzerine alıp hafif baskılarla çay tabağı büyüklüğünde açın. Ortasına 1 tatlı kaşığı ceviz içi bırakıp hassas davranarak iki kenarını ortada birleştirip parmak uçlarınızla dikkatli bir şekilde yapıştırın ve yine hassas bir şekilde ters çevirerek yağlanmamış fırın tepsisine alın. Tüm hamur bitene kadar aynı işlemi yapın.
 • Sıcak fırına verin ve yaklaşık 20 dakika pişirin. Kontrolünü yaptıktan sonra fırından çıkarın ve ilk sıcağı geçtikten sonra soğuk şerbeti üzerine gezdirin. Her bir kurabiyenin üzerine temas ettirerek şerbetleyin tatlıyı.
 • Oda ısısında 2-3 saat şerbetini çekmesini bekleyin. Daha sonra servis tepsisine alıp piştiği tepside kalan şerbeti de üzerine gezdirip buzdolabında en az 4-5 saat dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz.
 • Servis sırasında üzerini istediğiniz çerezle süsleyebilirsiniz.

Notlar

Servis sırasında yanına dondurma ilavesi ile lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir