Kızarmış Dondurma

by lezzet nesli

Dışı çıtır çıtır içi nefis bir Maraş Dondurması düşünün, kaşığı batırdığınız anda, kızgın kumlardan serin sulara misali bir dondurma coşkusu… Bu tarifi kaçırmayın. Tarifi yıllar önce Eskişehir Adalar’ da bir tatlıcıda yemiş ve tarifini almıştım. Güzel tarafı dondurmaları önceden hazırlayıp buzluğa atıyorsunuz ani bir misafir geldiğinde veya canınız çektiğinde sadece 15 saniye kızartarak yiyebiliyorsunuz.   Videolu tarif için tıklayın.

MALZEMELER:
328 gr. çifte kavrulmuş Maraş Dondurması
4 su bardağı mısır gevreği
2 yumurta
2 Paket Vanilya                                                                                                                                                                                                       Kızartmak İçin Ayçiçek Yağı

İlk başta belirtmem gereken şu ki; derin kızgın yağda kızaracak dondurmanın yağını her kızartmadan sonra süzerek bir kavanoza aktarıp muhafaza edin. Küçük bir tencerede kızartırsanız da fazla yağ harcamamış olursunuz. Çünkü yağa yumurta ve vanilya kokusu sindiği için başka bir işlemde kullanılamıyor.
Dondurmayı hazırlamak için 10 dakika önceden tezgaha çıkarıp biraz kendini bırakmasını bekleyin. Bu arada sizde mısır gevreklerini rondodan biraz iri kalacak şekilde çekerek hazır edin. Geniş bir tabağa alın. Yumurtanın ve vanilyanın 1 er tanesini bir tabağa alıp çırpın. Dondurmayı 8 eşit parçaya kesin. Elinize eldiven geçirip her bir parçayı koparıp elinizle hızlı hareketlerle top şekli verin. Eğer eldiven kullanmazsanız elinizin ısısı ile dondurma çabuk eriyecek ve şekil vermesi zor olacaktır.  Top şekli verdiğiniz dondurmayı önce çırpılmış yumurtaya sonra mısır gevreğine bulayıp her yerini kaplayın. Bir tabağa alın ve kalan 7 dondurma parçasına da aynı işlemi yapın. Hiç bekletmeden buzluğa alın ve 1 saat bekletin. 1 Saat sonra tekrar aynı işlemleri yapın dondurma toplarına. Büyükçe 8 top dondurmanız olacak. Tekrar tabağa alıp en az 2 saat buzlukta bekletin. 2 saat sonra kızartacağınız kadarını alıp kalanını buzdolabı poşetine aktarıp ağzını kapatın ve buzlukta aylarca muhafaza edebilirsiniz.  Küçük bir tencereye ayçiçek yağı ile yarısını geçecek kadar doldurup ocağı açın ve çok iyi! kızmasını bekleyin. (bu süreçte kızartacağınız dondurmalarda buzlukta beklesin ki erimesin) Yağ çok iyi kızınca dondurma topunu kızgın yağa bırakıp kevgirle çevirerek 15-20 saniye sayın. Süreyi aşmayın burası çok önemli. Süre sonunda servis tabağına alıp üzerine damak zevkinize bağlı bal, karamel veya çikolata sos gezdirin. Yanında ekşi mevsim meyveleri ile de servis yapabilirsiniz. Yapıp tadına vardıktan sonra 1 top asla yetmeyecek ve 2. sini de yemek isteyeceksiniz. Dondurma hakkındaki düşüncelerinizi de yorumlara yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

“Biri senden yardım istediği zaman şöyle düşün;

İlk önce Allah’ tan yardım istemiş

Allah da ona senin adresini vermiş“

Kızarmış Dondurmai

Bunu Yazdır
Porsiyon: 8 Hazırlık Zamanı: Pişirme Süresi:
Besin Değerleri 200 Kalori 20 grams Yağ
Derecelendirme 5.0/5
( 1 Oy )

Malzemeler

 • 328 gr. çifte kavrulmuş Maraş Dondurması
 • 4 su bardağı mısır gevreği
 • 2 yumurta
 • 2 Paket Vanilya                                                                                                                                                                            Kızartmak İçin Ayçiçek Yağı

Yapılışı

 • Dondurmayı hazırlamak için 10 dakika önceden tezgaha çıkarıp biraz kendini bırakmasını bekleyin.
 • Bu arada sizde mısır gevreklerini rondodan biraz iri kalacak şekilde çekerek hazır edin. Geniş bir tabağa alın. Yumurtanın ve vanilyanın 1 er tanesini bir tabağa alıp çırpın. Dondurmayı 8 eşit parçaya kesin.
 • Elinize eldiven geçirip her bir parçayı koparıp elinizle hızlı hareketlerle top şekli verin. Eğer eldiven kullanmazsanız elinizin ısısı ile dondurma çabuk eriyecek ve şekil vermesi zor olacaktır.
 • Top şekli verdiğiniz dondurmayı önce çırpılmış yumurtaya sonra mısır gevreğine bulayıp her yerini kaplayın. Bir tabağa alın ve kalan 7 dondurma parçasına da aynı işlemi yapın. Hiç bekletmeden buzluğa alın ve 1 saat bekletin.
 • 1 Saat sonra tekrar aynı işlemleri yapın dondurma toplarına. Büyükçe 8 top dondurmamız olacak. Tekrar tabağa alıp en az 2 saat buzlukta bekletin.
 • 2 saat sonra kızartacağınız kadarını alıp kalanını buzdolabı poşetine aktarıp ağzını kapatın ve buzlukta aylarca muhafaza edebilirsiniz.
 • Küçük bir tencereye ayçiçek yağı ile yarısını geçecek kadar doldurup ocağı açın ve çok iyi! kızmasını bekleyin. (bu süreçte kızartacağınız dondurmalarda buzlukta beklesin ki erimesin) Yağ çok iyi kızınca dondurma topunu kızgın yağa bırakıp kevgirle çevirerek 15-20 saniye sayın. Süreyi aşmayın burası çok önemli.
 • Süre sonunda servis tabağına alıp üzerine damak zevkinize bağlı bal, karamel veya çikolata sos gezdirin. Yanında ekşi mevsim meyveleri ile de servis yapabilirsiniz. Yapıp tadına vardıktan sonra 1 top asla yetmeyecek ve 2. sini de yemek isteyeceksiniz. Dondurma hakkındaki düşüncelerinizi de yorumlara yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Notlar

1 top asla yetmeyecek ve 2. sini de yemek isteyeceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir