Anne Sütlacı

by lezzet nesli

Sütlacı nişastalı sevenlerden mi, nişastasız sevenlerden misiniz? Peki gerçek sütlacın nişasta ve vanilya kullanılmadan yapıldığını biliyor musunuz? Anne sütlacı işte tam da böyle nişasta konulmadan sütü kaynata kaynata kıvam alan, dinlendikçe lezzetlenen geçek sütlaçtır. Bu tarifimle sizleri sadece 3 malzemeli gerçek sütlaçla tanıştırayım. Videolu tarif için tıklayın.

MALZEMELER:

2 lt. süt
1 çay bardağı pirinç
1,5 su bardağı toz şeker

Pirinci sudan geçirip fazla suyunu süzerek sütlacı yapacağınız tencereye alın. Üzerini geçecek kadar su ekleyip tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Bu süre yaklaşık 15 dakika sürecektir. Pirinçler suyunu çekince sütü ilave edip ısıya orta ateşe getirin. Ara ara karıştırarak yaklaşık 1 saat sütü kaynatın. Bu aşamada gözünüz tencerede olsun ki sütü taşırmayın. Güzel bir sütlaç için sabretmeniz gerekiyor. Sabırla 1 saat ara ara karıştırarak kontrollü olarak sütü kaynatın. Süt iyice çekecek kendini ve pirinçler iyice salacak kendini. Bu aşamada toz şekeri de ilave edip karıştırarak 5 dakika kadar da şekerle
pişirin. Ocağın altını kapatıp kaselere pay edin. Güveç kaplarda 6 porsiyon çıkıyor bu ölçüyle. Eğer fırınlayacaksanız ısıya dayanıklı kaplara aktarın ama fırın sütlaç sevmiyorsanız normal kaselere aktarıp oda ısısına geldikten sonra buzdolabında en az 7-8 saat dinlendirdikten sonra servis yapın.
Fırınlayacaksanız kaseleri fırın tepsisine yerleştirip tepsinin içine su aktarın. Tabanını kaplaması yeterli suyun çok fazla doldurmayın. Fırını 200* üst ayara açıp ısıtın.
Tepsiyi en üst rafa yerleştirin. Ama dikkat edin tavana çok yakınsa bir alt rafa yerleştirin. Çünkü sütlacın üst kısmı balon gibi şişecektir ızgaraya yapışmasın. Fırını kapatıp sütlaçların üzeri kızarınca fırından çıkarın. Yanıklık derecesi tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Oda sıcaklığına geldikten sonra yine buzdolabında dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz. Servis sırasında üzerine kırık fındık içi gezdirebilirsiniz. Kaşığınızın sütlaca ilk dalışında bu zamana kadar yediğiniz sütlaçlarla arasındaki farkı hemen anlayacaksınız. 
Afiyet bal şeker olsun benim canım okuyucularıma….

 

Bir şeyi sevmenin yolu, bunun kaybolabileceğini fark etmektir.Gilbert K. Chesterton

Anne Sütlacı

Bunu Yazdır
Porsiyon: 6 Hazırlık Zamanı: Pişirme Süresi:
Besin Değerleri 200 Kalori 20 grams Yağ
Derecelendirme 5.0/5
( 2 Oy )

Malzemeler

 • MALZEMELER
 • 2 lt. süt
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 1,5 su bardağı toz şeker

Yapılışı

 • Pirinci sudan geçirip fazla suyunu süzerek sütlacı yapacağınız tencereye alın.
 • Üzerini geçecek kadar su ekleyip tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Bu süre yaklaşık 15 dakika sürecektir.
 • Pirinçler suyunu çekince sütü ilave edip ısıya orta ateşe getirin. Ara ara karıştırarak yaklaşık 1 saat sütü kaynatın. Bu aşamada gözünüz tencerede olsun ki sütü taşırmayın. Güzel bir sütlaç için sabretmeniz gerekiyor. Sabırla 1 saat ara ara karıştırarak kontrollü olarak sütü kaynatın.
 • Süt iyice çekecek kendini ve pirinçler iyice salacak kendini. Bu aşamada toz şekeri de ilave edip karıştırarak 5 dakika kadar da şekerle pişirin. Ocağın altını kapatıp kaselere pay edin.
 • Güveç kaplarda 6 porsiyon çıkıyor bu ölçüyle. Eğer fırınlayacaksanız ısıya dayanıklı kaplara aktarın ama fırın sütlaç sevmiyorsanız normal kaselere aktarıp oda ısısına geldikten sonra buzdolabında en az 7-8 saat dinlendirdikten sonra servis yapın.
 • Fırınlayacaksanız kaseleri fırın tepsisine yerleştirip tepsinin içine su aktarın. Tabanını kaplaması yeterli suyun çok fazla doldurmayın. Fırını 200* üst ayara açıp ısıtın. Tepsiyi en üst rafa yerleştirin. Ama dikkat edin tavana çok yakınsa bir alt rafa yerleştirin. Çünkü sütlacın üst kısmı balon gibi şişecektir ızgaraya yapışmasın. Fırını kapatıp sütlaçların üzeri kızarınca fırından çıkarın. Yanıklık derecesi tamamen sizin damak zevkinize kalmış.
 • Oda sıcaklığına geldikten sonra yine buzdolabında dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz. Servis sırasında üzerine kırık fındık içi gezdirebilirsiniz. Kaşığınızın sütlaca ilk dalışında bu zamana kadar yediğiniz sütlaçlarla arasındaki farkı hemen anlayacaksınız. 

Notlar

Fırına vermeden buzdolabında 1 gün dinlendirerek de servis yapabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir