Mutfak Sözlüğü

by lezzet nesli

Aperitif: Yemekten önce içilen içki anlamına gelir. İştah açıcı yiyecekler içinde kullanılır.

Alaca Patlıcan: Kabuğu uzunlamasına birer parmak arayla soyulmuş patlıcana denir.

Benmari: Bir tencerede su kaynatılır, pişirilecek şey bir başka kaba konur ve bu suyun içine konarak pişirilir. Çikolata genellikle bu teknikle eritilir.

Blanşe etmek: Bazı sebzelerin renklerini korumak, bazılarının da kuvvetli kokularını gidermek için bol kaynar suda, çok kısa bir süre haşlamak.

Cücük: Soğan, marul gibi katmerli sebzelerin en iç kısmı.

Çalmak: Sulu bir yemeğin içine yoğurt, salça gibi malzemeler katıp karıştırmak.

Demlemek: Pişen yiyecekleri ateşten aldıktan sonra, üzerlerine kapak kapatılarak kendi buharında dinlenmeye bırakmak. Lezzetleri içine çekmek anlamına gelir.

Emdirmek: Katı bir maddenin sıvıyı içine çekmesini sağlamak. Örn: şerbeti baklavaya emdirmek.

Flambe etmek: Yemeklerin üzerine alkollü bir içki dökülmesi, sonra da alkole alev tutularak yakılması işlemidir.

Füme: Özel ateş dumanı ile kurutmaktır.

Göz göz olmak: Bulgur, pirinç pilavı gibi yemeklerin suyunu çektikten sonra üzerlerinde küçük oyuklar oluşması. Bu yemeğin piştiğini gösterir.

Gratine etmek: Bazı yemekler üzerine başamel sos dökerek peynir rendeleyerek veya galeta unu serperek fırına verilip, pişerken üzerinin pembe bir renk alana kadar kızartılması.

Islatmak: Genellikle zor pişen kuru sebze ve bazı tahılların, pişme süresini kısaltmak için önceden su içinde bekletilmesi.

Koyulaştırmak: Sosların ve yemeklerin suyunun kaynatılarak yada içine un, nişasta gibi kıvam artırıcı maddeler katılarak karıştırılması.

Lenger: Yayvan, kenarları enli olan büyük tepsi veya sahan.

Marine etmek: Sosta bekleterek terbiye etmek.

Ovarak öldürmek: Turp, kırmızı lahana ve soğan gibi sebzelerin, incecik doğrandıktan sonra tuzla ovularak yumuşatılması işlemi.

Pane yapmak: Peynir, et, tavuk, balık veya böreğin önce yumurtaya, sonrada ufalanmışmış kuru ekmek içi veya galeta ununa bulanarak kızartılması işlemi.

Yatırmak: Etlerin veya balıkların, pişirilmeden önce soğan, zeytinyağı ve kokulu otlardan hazırlanmış karışım içinde bir süre bekletilerek hem yumuşatılmaları, hem de lezzetlendirilmeleri anlamına gelir.

Yedirerek dökmek: Herhangi bir karışama katılan sıvının karıştıkça azar azar eklenmesi.

Life is a series of natural and spontaneous changes. Don’t resist them – that only creates sorrow. Let reality be reality. Let things flow naturally forward in whatever way they like. 

Lao Tzu