Çiğden Menemen Konservesi

by lezzet nesli

Kış hazırlıkları başladı. Sebzeler hazır taze taze mis kokulu iken onları konserveleyerek kışa yaz kokusu depolamanın tam zamanı! En önemli olmazsa olmaz konservelerimizden MENEMEN i hiç pişirmeye gerek kalmadan çok kolay bir teknikle kışa nasıl hazırlarız onu anlatacağım bu yazımda. Videolu tarif için tıklayın.

MALZEMELER:
5 kg sırık domates
1,500 gr biber
Tuz
Zeytinyağı

Ben kışlık hazırlık için genelde sırık domates olarak tabir ettiğim fakat youtube kanalımda izleyicilerden bir çok farklı ismi
olduğunu öğrendiğim (yumurta, bursa, kemalpaşa, linda vs..) domates cinsini kullanıyorum. Çünkü daha etli ve suyu az.
Domates ve biberleri bol su ile iyice yıkayıp suyunu süzün. Domateslerin kabuklarını soyup çöp kısımlarını çıkartın. Küp doğrayıp kap içerisine oturttuğunuz geniş bir süzgecin içinde biriktirin. Bu şekilde suyunun süzülmesini sağlıyorum. Tüm domatesler bitince biberlerin sap kısımlarını koparıp (çarliston kullanıyorsanız tohumlarını da temizleyin) yemeklik doğrayın. Sebzelerimiz hazır!
Sıra geliyor kavanozları steril etmeye. 660 ml. lik kavanozlara yaptım ben. Kavanozları sıcak su ile deterjansız olarak yıkayıp
fırının ızgarasına ters çevirerek dizin. 120 derecede 15 dakika tutun. Süre sonunda kavanozları ağız kısmından tutmadan bir bezle tezgah üzerine alın. Elinizle tutabilecek kadar soğuyunca içlerine yarısına denk gelecek kadar biberleri doldurun. Sıra geliyor domateslere… Domatesleri de elinizle doldurup süzgecin üzerine doğru meylederek elinizle bastırarak suyunun süzgece doğru akmasını sağlayın. Kavanozun omuz hizasına gelene kadar domatesleri bastırarak doldurun. Tüm kavanozlar dolunca ağız kısımlarını kağıt peçete ile silip kurulayın. Her kavanoza 1/2 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Doldurma işlemi de tamam!
Kapaklarınız kesinlikle sıfır hiç kullanılmamış olmalı. Doğru ve sağlıklı konserveleme için bu çok önemli. Kapakları poşetinden çıkarıp sıcak sudan geçirin ve iyice kurulayın. Hiç ıslaklık kalmamalı. Kapağı kavanozun üzerine oturtup 3 ‘tık!’ sesi duyana kadar geri daha sonra 1 ileri çevirerek sıkıca kapatın. Tüm kavanozları bu teknikle kapatıp hazır edin. Kapaklama işlemi de tamam!
Geniş bir tencereyi ocağın büyük gözüne oturtup tabanına bir mutfak bezi serin ki kaynama sırasında kavanozlar kırılmasın.
bezin üzerine kavanozları dik şekilde sığdığı kadar oturtun. (Sakın ters çevirmeyin!) Üzerlerini 1 parmak geçecek kadar su ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra 35 dakika daha kaynatıp tencerenin içerisinde oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Bu süre akşam yaptıysanız sabahı, sabah yaptıysanız akşamı bulabilir. Süre sonunda kavanozları sudan çıkarıp kurulayarak tezgaha alın. Üzerlerini bir bezle tamamen örtüp 24 saat gözlemleyin. Akma ve atma yoksa kapaklarda kış için karanlık ve serin bir ortama kaldırıp muhafaza edebilirsiniz. Eğer kapağı tutmayan varsa (-ki bu söylediklerimi birebir uygularsanız imkansız)açıp bir kaç gün içinde tüketin.
Umarım teknik kolayınıza gitmiştir. Fikirlerinizi benimle yorumlar kısmında paylaşırsanız çok mutlu olurum.

“Biri senden yardım istediği zaman şöyle düşün;

İlk önce Allah’ tan yardım istemiş

Allah da ona senin adresini vermiş“

menemen

Çiğ Menemen Konsevesi

Bunu Yazdır
Porsiyon: 6 Hazırlık Zamanı: Pişirme Süresi:
Besin Değerleri 200 Kalori 20 grams Yağ
Derecelendirme 3.8/5
( 5 Oy )

Malzemeler

  • 5 kg sırık domates
  • 1,500 gr biber
  • Tuz
  • Zeytinyağı

Yapılışı

  • Domates ve biberleri bol su ile iyice yıkayıp suyunu süzün. Domateslerin kabuklarını soyup çöp kısımlarını çıkartın. Küp doğrayıp kap içerisine oturttuğunuz geniş bir süzgecin içinde biriktirin. Bu şekilde suyunun süzülmesini sağlıyorum. Tüm domatesler bitince biberlerin sap kısımlarını koparıp (çarliston kullanıyorsanız tohumlarını da temizleyin) yemeklik doğrayın. Sebzelerimiz hazır!
  • Sıra geliyor kavanozları steril etmeye. 660 ml. lik kavanozlara yaptım ben. Kavanozları sıcak su ile deterjansız olarak yıkayıp fırının ızgarasına ters çevirerek dizin. 120 derecede 15 dakika tutun. Süre sonunda kavanozları ağız kısmından tutmadan bir bezle tezgah üzerine alın.
  • Elinizle tutabilecek kadar soğuyunca içlerine yarısına denk gelecek kadar biberleri doldurun. Sıra geliyor domateslere... Domatesleri de elinizle doldurup süzgecin üzerine doğru meylederek elinizle bastırarak suyunun süzgece doğru akmasını sağlayın. Kavanozun omuz hizasına gelene kadar domatesleri bastırarak doldurun. Tüm kavanozlar dolunca ağız kısımlarını kağıt peçete ile silip kurulayın. Her kavanoza 1/2 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Doldurma işlemi de tamam!
  • Kapaklarınız kesinlikle sıfır hiç kullanılmamış olmalı. Doğru ve sağlıklı konserveleme için bu çok önemli. Kapakları poşetinden çıkarıp sıcak sudan geçirin ve iyice kurulayın. Hiç ıslaklık kalmamalı. Kapağı kavanozun üzerine oturtup 3 'tık!' sesi duyana kadar geri daha sonra 1 ileri çevirerek sıkıca kapatın. Tüm kavanozları bu teknikle kapatıp hazır edin. Kapaklama işlemi de tamam!
  • Geniş bir tencereyi ocağın büyük gözüne oturtup tabanına bir mutfak bezi serin ki kaynama sırasında kavanozlar kırılmasın. Bezin üzerine kavanozları dik şekilde sığdığı kadar oturtun. (Sakın ters çevirmeyin!) Üzerlerini 1 parmak geçecek kadar su ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra 35 dakika daha kaynatıp tencerenin içerisinde oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Bu süre akşam yaptıysanız sabahı, sabah yaptıysanız akşamı bulabilir.
  • Süre sonunda kavanozları sudan çıkarıp kurulayarak tezgaha alın. Üzerlerini bir bezle tamamen örtüp 24 saat gözlemleyin. Akma ve atma yoksa kapaklarda kış için karanlık ve serin bir ortama kaldırıp muhafaza edebilirsiniz. Eğer kapağı tutmayan varsa (-ki bu söylediklerimi birebir uygularsanız imkansız)açıp bir kaç gün içinde tüketin.

Notlar

Umarım teknik kolayınıza gitmiştir. Fikirlerinizi benimle yorumlar kısmında paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir