Pankek Tarifi

by lezzet nesli

Karantina günlerinde çocuklar evdeyken onlara hem kahvaltılık hem gün içerisinde atıştırmalık değişik ne yapsam diye düşünen anneler bu tarifim özellikle sizin için! Beni yıllar sonra okuyanlar için de bu kabus gibi günlere de bir gönderme olsun 😉 Ne günlerdi be! diye geçiriyorsunuzdur eminim. Her ne şartlarda olursanız olun hafta sonu kahvaltılarınız için de çok güzel daha önce yaptığınız pankek tarifinin papucunu dama attıracak bir tarif benim ki… Videolu tarif için tıklayın.

MALZEMELER:

2 adet yumurta
2 tepeleme yemek kaşığı un / 40 gr
1/4 çay bardağı süt / 20 gr.
1 tepeleme yemek kaşığı toz şeker / 25 gr
1 çay kaşığı kabartma tozu / 3 gr
1 paket vanilya şekeri


Yumurtaların sarılarını ve aklarını ayırarak başlayın pankeki yapmaya. Ben bunun için kolay bir yol biliyorum. Videoyu izlerseniz göreceksiniz. Yumurtaları çukur bir kaseye kırıyorum. Bir yemek kaşığı yardımı ile sarılarını aklarının içinden kolayca alıyorum, size de tavsiye ederim. Yumurtaların aklarını mikserle çırpmaya başlıyorum. şeffaf renginden mat bir
renge dönüşünce şeker ilavesine başlıyorum. Mikserin hızını da yükselterek şekeri 3 seferde ara ara ilave ederek katı bir kıvam alana kadar çırpıyorum. Akışkanlığını kaybedip mikserin ucunda sabitleştiğinde istenilen kıvama gelinmiş demektir. Bu aşamada mikserle vedalaşıp spatula ile yola devam ediyoruz. Yumurta sarılarının 1. sini ekleyip hazırladığımız köpüğe
karıştırarak iyice yediriyoruz. 2.sarıyı da ekleyip karıştırıyoruz. Sarı renk tamamen kaybolunca sütü de ekleyerek karıştırıyoruz. SON OLARAK kuruları (kabartma tozu-vanilya-un) tek bir kapta birleştirip yine 3 seferde ekleyerek harca karıştırıyoruz. Pankekin harcı hazır. Ocağın en büyük gözünün en kısık ateşini açın. Ocağa yapışmaz bir tava alın. Tava kapaklı olmalı. Kapağı yoksa tencerelerinizin kapaklarından uygun olanı kullanın. Margarinle tavanın tabanını yağlatın, bembeyaz olsun tabanı. Tava ısınınca kaşık yardımı ile 3 pankek harcı bırakın tavaya. İkişer kaşık yeterli olacaktır. Aralarına da yarımşar kaşık su ekleyin ve hızlı bir şekilde kapağı kapatın. Yaklaşık 3 dakikada pişeceklerdir tabana değen yüzleri.
3 dakika sonra spatula ile diğer yüzlerini çevirin ve yine aralarına su ekleyip kapağını kapatın. Bu yüzleri daha çabuk pişecektir duyarlı olun. Kabaran pankekleri spatula ile servis tabağına alıp kalan harç bitene kadar aynı işlemleri tekrarlayın. Tüm pankekler pişince servis etmeden önce üzerlerine kakaolu fındık kreması sürüp mevsim meyveleri ile servis yapın. Afiyet bal şeker olsun benim canım okuyucularıma….

 

Kıskanç olmayan aşk ne doğrudur ne de saf. – Victor Hugo

Pankek Tarifi

Bunu Yazdır
Porsiyon: 4 Hazırlık Zamanı: Pişirme Süresi:
Besin Değerleri 200 Kalori 20 grams Yağ
Derecelendirme 5.0/5
( 1 Oy )

Malzemeler

 • MALZEMELER
 • 2 adet yumurta
 • 2 tepeleme yemek kaşığı un / 40 gr
 • 1/4 çay bardağı süt / 20 gr.
 • 1 tepeleme yemek kaşığı toz şeker / 25 gr
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu / 3 gr
 • 1 paket vanilya şekeri

Yapılışı

 • Yumurtaların sarılarını ve aklarını ayırarak başlayın pankeki yapmaya.
 •  Yumurtaların aklarını mikserle çırpmaya başlıyorum. Şeffaf renginden mat bir renge dönüşünce şeker ilavesine başlıyorum.
 • Mikserin hızını da yükselterek şekeri 3 seferde ara ara ilave ederek katı bir kıvam alana kadar çırpıyorum. Akışkanlığını kaybedip mikserin ucunda sabitleştiğinde istenilen kıvama gelinmiş demektir.
 •  Yumurta sarılarının 1. sini ekleyip hazırladığımız köpüğe karıştırarak iyice yediriyoruz. 2.sarıyı da ekleyip karıştırıyoruz. Sarı renk tamamen kaybolunca sütü de ekleyerek karıştırıyoruz.
 • SON OLARAK kuruları (kabartma tozu-vanilya-un) tek bir kapta birleştirip yine 3 seferde ekleyerek harca karıştı-
  rıyoruz. Pankekin harcı hazır.
 • Ocağın en büyük gözünün en kısık ateşini açın. Ocağa yapışmaz bir tava alın. Tava kapaklı olmalı. Kapağı yoksa tencerelerinizin kapaklarından uygun olanı kullanın. Margarinle tavanın tabanını yağlatın, bembeyaz olsun tabanı. Tava ısınınca kaşık yardımı ile 3 pankek harcı bırakın tavaya. İkişer kaşık yeterli olacaktır. Aralarına da yarımşar kaşık su ekleyin ve hızlı bir şekilde kapağı kapatın. Yaklaşık 3 dakikada pişeceklerdir tabana değen yüzleri.
 • 3 dakika sonra spatula ile diğer yüzlerini çevirin ve yine aralarına su ekleyip kapağını kapatın. Bu yüzleri daha çabuk
  pişecektir duyarlı olun. Kabaran pankekleri spatula ile servis tabağına alıp kalan harç bitene kadar aynı işlemleri
  tekrarlayın.
 • Tüm pankekler pişince servis etmeden önce üzerlerine kakaolu fındık kreması sürüp mevsim meyveleri ile servis
  yapın. Afiyet bal şeker olsun benim canım okuyucularıma....

Notlar

Mevsim meyveleri ile servis edin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir