Soğan Kebabı

by lezzet nesli

En sevdiğin kebap sorusunun bendeki cevabı 1-Patlıcan Kebabı 2- Soğan Kebabıdır. Parça etle aram çok iyi olmadığı için tercihimi hep köfteli kebaplardan yana kullanmışımdır. Çocukluğum Gaziantep’te geçtiği için kebap yeme konusunda çok şanslıydım açıkçası ama hepsinin tadını çıkardığım pek söylenemez. Çocukluktan kalma alışkanlık canım çektiğinde bu iki kebabı hemen yaparım. Evdekilere pek alıştıramasamda kendi nefsimi körleyecek zaman aralığı buluyorum mutlaka. Soğan kebabı kış aylarında yapılır en çok Gaziantep’te. Manavlarda özel kebaplık soğan kısmı olur ordan alırsın soğanları. Hemen yanıbaşındaki kasaptan zırhta eti çektirip soğanları dizdin mi dooğru fırına. Kübban ekmekle pişen kebabını alır evde dürüm yapıp yanına ayranla yağını akıta akıta yersin. Bu taraflarda öyle bir imkan olmayınca ev fırınında yapmaya alıştım zamanla. Evde yapılan soğan kebabının olmazsa olması nar ekşisiyle hazırlanan sosu. O bildiğiniz marketlerde nar ekşisi diye satılan nar ekşili soslarla değil! Gerçek nar ekşisiye. Lafı yine çok uzattım galiba çenem düştü 😄 Tamam tamam kızmayın geçiyorum tarife….

Malzemeler :
1 kilo kebaplık kuru soğan
(Orta boyun küçüklerini seçin tezgahtan)
500 gr. Orta yağlı kıyma
(Dana kuzu farketmez)
1 tatlı kaşığı tuz

Sosu İçin :
1/2 su bardağı nar ekşisi
1/2 su bardağı su
1 limon
Tuz
Karabiber

YAPILIŞI:
Soğanların en alt sarı kabuğu kalacak şekilde üst kabuklarını soyun, başlarını ve kıçlarını kesin. Diklemesine tam ortasından kıçına doğru kesik atın ama tamamını kesmeyin. Elinizle ayırıp içine köfte koyabilecek genişliği olsun yeter. Tüm soğanları bu şekilde hazırlayıp kenara alın. Kıymanın içine sadece tuz atıp en az beş dakika yoğurun. Sinirlendiğiniz birini düşünüp tüm sinirinizi kıymadan çıkarın ki tüm gücünüz geçsin kıymaya. Göreceksiniz 5 dakika sonunda sinir filan kalmayacak. Mis gibi köftelik harcınız hazır!
Bu sırada fırını 200* alt üst şekilde ayarlayın ısına dursun. Küçük boy yuvarlak fırın tepsisi kullanmanızı tavsiye ederim. Bakmayın fotoğraftaki fırın kabına görseli güzel olsun diye porselen kullandım. Ben genelde fırın tepsisinde yapıyorum. Kestiğiniz soğanları sol elinize alın ve ağzını açabildiğiniz kadar açın. Sağ elinizi de önce su dolu küçük bir kaseye batırıp harçtan parmak uçlarınızla bir parça koparın. Elinizin içinde yavaş yavaş sıkarak toparlayın ve hoooop soğanın ağzının tam ortasına bırakın. İki avcunuzun içinde her ikisini iyice birbirine sabitleyin. Tepsinin dış kenarından başlayarak dizin. Tüm malzemeler bitene kadar aynı işlemi yapın.
Şimdi gelelim sosuna ; çukur bir kaseye nar ekşisini aktarın. Üzerine diğer malzemeleri de ekleyerek güzelce karıştırın. Hazırlanan sosu kaşık kaşık soğanların üzerine gezdirin. Her soğan bu sosla buluşmalı.
Tepsinin üzerine bir boy büyük tepsiyi kapatın. Haydi sıcak fırına! Bu şekilde yarım saat pişirin. Tepsiniz yoksa alüminyum folyo tavsiye ederim ama sakın malzemeye değmesin.
30 dakika sonra tepsiyi kaldırıp üzerleri kızarana kadar pişirmeye devam edin. Ben 40 dakikada pişirdim gayet güzel bir kıvamdaydılar.
Şimdi gelelim nasıl yiyeceğimize. Doğu illerinde yaşıyorsanız şanslısınız gidin fırından tırnaklı pide veya kübban ekmek alın. Eğer batıda yaşıyorsanız fırından alabileceğiniz en ince pideyi veya lavaşı alın. Lavaşı açıp içine 4-5 tane kebabı alın. Soğanların kabuklarını sıyırın. Çatalın tersi ile soğan ve köfteleri lavaşın üzerinde ezerek birbirine karıştırın. Arzuya göre üzerine biraz sumak serpebilirsiniz. Lavaşın alt kısmını içe doğru azıcık katlayın, katlayın ki suları akmasın yerken. Sonra dürüm yapıp yanında ayranla hoooop lüpletin! Arkasından bir dürüm daha…. Tamam bu kadar yeter, fazlası zarar.

Sevgiline çiçek alma ona kebap söyle azıcık aklı varsa daha mutlu olur zaten

#sigmundfreud

Soğan Kebabı

Bunu Yazdır
Porsiyon: 4 Hazırlık Zamanı: Pişirme Süresi:
Besin Değerleri 200 Kalori 20 grams Yağ
Derecelendirme 5.0/5
( 1 Oy )

Malzemeler

 • Malzemeler :
 • 1 kilo kebaplık kuru soğan (Orta boyun küçüklerini seçin tezgahtan)
 • 500 gr. Orta yağlı kıyma (Dana kuzu farketmez)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Sosu İçin :
 • 1/2 su bardağı nar ekşisi
 • 1/2 su bardağı su
 • 1 limon
 • Tuz
 • Karabiber

Yapılışı

 • YAPILIŞI:
  Soğanların en alt sarı kabuğu kalacak şekilde üst kabuklarını soyun, başlarını ve kıçlarını kesin. Diklemesine tam ortasından kıçına doğru kesik atın ama tamamını kesmeyin. Elinizle ayırıp içine köfte koyabilecek genişliği olsun yeter. Tüm soğanları bu şekilde hazırlayıp kenara alın.
 • Kıymanın içine sadece tuz atıp en az beş dakika yoğurun. Sinirlendiğiniz birini düşünüp tüm sinirinizi kıymadan çıkarın ki tüm gücünüz geçsin kıymaya. Göreceksiniz 5 dakika sonunda sinir filan kalmayacak. Mis gibi köftelik harcınız hazır!
 • Bu sırada fırını 200* alt üst şekilde ayarlayın ısına dursun. Küçük boy yuvarlak fırın tepsisi kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Kestiğiniz soğanları sol elinize alın ve ağzını açabildiğiniz kadar açın. Sağ elinizi de önce su dolu küçük bir kaseye batırıp harçtan parmak uçlarınızla bir parça koparın. Elinizin içinde yavaş yavaş sıkarak toparlayın ve hoooop soğanın ağzının tam ortasına bırakın. İki avcunuzun içinde her ikisini iyice birbirine sabitleyin. Tepsinin dış kenarından başlayarak dizin. Tüm malzemeler bitene kadar aynı işlemi yapın.
 • Şimdi gelelim sosuna ; çukur bir kaseye nar ekşisini aktarın. Üzerine diğer malzemeleri de ekleyerek güzelce karıştırın. Hazırlanan sosu kaşık kaşık soğanların üzerine gezdirin. Her soğan bu sosla buluşmalı.
 • Tepsinin üzerine bir boy büyük tepsiyi kapatın. Haydi sıcak fırına! Bu şekilde yarım saat pişirin. Tepsiniz yoksa alüminyum folyo tavsiye ederim ama sakın malzemeye değmesin.
 • 30 dakika sonra tepsiyi kaldırıp üzerileri kızarana kadar pişirmeye devam edin. Ben 40 dakikada pişirdim gayet güzel bir kıvamdaydılar.

Notlar

Tırnaklı pide, kübban ekmek veya lavaş ekmek ile servis yapın...

Bunlar da hoşunuza gidebilir