Nilay’ ın Kurabiyesi

by lezzet nesli

Bugün kızımın doğum günü. Tam 17 yaşına basıyor. Ne güzel bir yaş değil mi… Starbucks kurabiye familyasından bu harika kurabiyeye bir türlü isim bulamadım. Kızımın en çok sevdiği kurabiye olduğu için adını Nilay’ ın Kurabiyesi koydum.  Sürekli istediği için çok sık yapıyorum. Bu yüzden her defasında yeni denemeler yaparak size en son halinin tarifini vereceğim. Acı badem kurabiyesi kıvamında. Fazlaca tatlı kurabiyelerden dikkat! Bolca şeker ve çikolata yüklü. Kendine güvenen yapsın 🙂 Hatta bu kurabiyeyi içine fındık kreması koyarak yapmışlığım da var. Onun tarifini ayrıca veririm. Önce bu kurabiyeyi denemelisiniz. Mutfak teraziniz varsa mutlaka kullanın ama yoksa ben bardak ölçüsü de veriyorum. Tereyağına yaptığım farklı bir işlemle çok farklı bir aroma elde ediyorum ve bu tadın ne olduğunu kimse bilemiyor. Ama tarifi okuduktan sonra siz bileceksiniz 😉 Yedikten sonra kesinlikle bağımlısı olacaksınız ve bittikçe tekrar yapmak isteyeceksiniz. Lezzeti dehşet muhteşem bir kurabiye mutlaka deneyin.
Malzemeler:
225 gr tereyağı (kesinlikle margarin kullanmayın)
200 gr esmer şeker (2 su bardağı)
135 gr beyaz toz şeker (1 su bardağından 1 parmak eksik)
2 yumurta
1 çay kaşığı vanilya özü (yoksa 1 paket vanilya şekeri)
350 gr un (3,5 su bardağı)
1 çay kaşığı hamur kabartma tozu
2 çay kaşığı mısır nişastası
1/2 çay kaşığı tuz
100 gr. çikolata (bitter veya sütlü fark etmez)

Kurabiyenin ana malzemesi olan tereyağını bir sos tenceresine alıp orta ateşte eritin. Tamamen eridikten sonra ateşi biraz
kısıp arada karıştırarak tereyağının köpürmesini sağlayın. Köpükler oluştukça tencerenin dibine tortu olarak çökecekler ve
kurabiyenin lezzet zeminini oluşturacaklar. Bu süre yaklaşık 20 dakika sürebilir.Rengi sarıyı terk edip kahverengiye dönecek. Kahverengi olunca ocağın altını kapatıp tereyağını soğuması için büyük bir bardak içine aktarabilirsiniz. Yarım saat kadar ılımasını bekleyin. Soğuğa yakın ılık olması gerekiyor. Siz de bu arada 100 gr çikolatayı kesme tahtası üzerinde bıçakla ince ince kıyın. Bunu varsa bir çikolata rendesi ile de yapabilirsiniz. Eklenme sırası gelene kadar buzdolabında bekletin. Tereyağı bahsettiğim ısıya gelince yoğurma kabının içine aktarın. Bardağın dibinde kalan tortuları da ekleyin mutlaka yanık diye ayırmayın! Üzerine şekerleri ekleyip tahta bir kaşıkla iyice karıştırın.Yağ şekerlere tamamen nüfuz edince yumurtaları kırıp karıştırmaya devam edin. Biraz bilek gücü gerekiyor 🙂 Akışkan koyu bir kıvam olacak. Eğer vanilya özü kullanacaksanız bu aşamada ilave edin. Başka bir kap içerisinde un, nişasta, kabartma tozu, vanilya (vanilya şekeri kullanacaksanız) ve tuzu ekleyip karıştırın. Bu karışımı şekerli karışıma azar azar ilave edip tahta kaşıkla karıştırmaya devam edin. Son eklemelerde artık kaşıkla zor olacaktır kaşıkla vedalaşıp elinizle karıştırmaya devam edin. Amacımız yoğurmak değil unlu malzemeyi harca yedirmek. Unlu karışım bitip harç tamamını içine çekince çikolata parçalarını da
ekleyip son kez elinizle karıştırın. Tüm hamura eşit dağıldığından emin olunca streç filme sarıp buzdolabında en az yarım saat bekletin. (Maksimum 3 güne kadar bekletebilirsiniz. Ne zaman isterseniz de pişirebilirsiniz.) Yarım saat sonra fırını 180* ye ayarlayıp ısınmaya bırakın. Buzdolabından harcı çıkarıp eşit parçalar kopararak hızlı bir şekilde elinizde yuvarlayın. Ben bu aşamada büyük boy dondurma kaşığı kullanıyorum. Böylece tüm kurabiyelerim eşit büyüklükte oluyor. Yuvarladığınız hamurun üzerini çok hafif bastırıp yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. Her seferinde 20 tane çıkarıyorum ben. Tüm hamur bitince hiç bekletmeden sıcak fırına verin. Sadece 12 DAKİKA pişirin. Ya başında bekleyin ya da alarmınızı kurun. Pişirme süresi çok önemli. Fırından çıkardığınızda üzerileri hafif hareketli olacak ve biraz sönecek. Bekledikçe sertleşecek. Elinizi hiç değdirmeden 20-30 dakika soğumasını bekleyin. Daha çabuk soğumalarını istiyorsanız bir spatula yardımı ile tel üzerine alabilirsiniz. Kurabiyeler soğuyunca 2 tanesini tabağa alıp yanına da 1 bardak sıcak süt hazırlayın. Evinizin en keyif aldığınız yerine geçip ayaklarınızı uzatın. 1 tane kurabiye alıp sıcak sütün içine batırıp gözlerinizi kapatarak bir ısırık atın…. İşte bu! Neler hissettiğinizi yorumlar kısmına yazın lütfen. Bakalım kimler neler hissetmiş?

“Yaşamınızı daha çok kutlayıp daha çok şükür ederseniz onda kutlayacak daha çok şey bulursunuz“
Oprah Winfrey

Nilayın kurabiyesi

Bunu Yazdır
Porsiyon: 6 Hazırlık Zamanı: Pişirme Süresi:
Besin Değerleri 200 Kalori 20 grams Yağ
Derecelendirme 5.0/5
( 1 Oy )

Malzemeler

 • 225 gr tereyağı (kesinlikle margarin kullanmayın)
 • 200 gr esmer şeker (2 su bardağı)
 • 135 gr beyaz toz şeker (1 su bardağından 1 parmak eksik)
 • 2 yumurta
 • 1 çay kaşığı vanilya özü (yoksa 1 paket vanilya şekeri)
 • 350 gr un (3,5 su bardağı)
 • 1 çay kaşığı hamur kabartma tozu
 • 2 çay kaşığı mısır nişastası
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 100 gr. çikolata (bitter veya sütlü fark etmez)

Yapılışı

 • Kurabiyenin ana malzemesi olan tereyağını bir sos tenceresine alıp orta ateşte eritin. Tamamen eridikten sonra ateşi biraz kısıp arada karıştırarak tereyağının köpürmesini sağlayın. Köpükler oluştukça tencerenin dibine tortu olarak çökecekler ve kurabiyenin lezzet zeminini oluşturacaklar. Bu süre yaklaşık 20 dakika sürebilir.Rengi sarıyı terk edip kahverengiye dönecek. Kahverengi olunca ocağın altını kapatıp tereyağını soğuması için büyük bir bardak içine aktarabilirsiniz. Yarım saat kadar ılımasını bekleyin. Soğuğa yakın ılık olması gerekiyor.
 • Siz de bu arada 100 gr çikolatayı kesme tahtası üzerinde bıçakla ince ince kıyın. Bunu varsa bir çikolata rendesi ile de yapabilirsiniz. Eklenme sırası gelene kadar buzdolabında bekletin.
 • Tereyağı bahsettiğim ısıya gelince yoğurma kabının içine aktarın. Bardağın dibinde kalan tortuları da ekleyin mutlaka yanık diye ayırmayın!
 • Üzerine şekerleri ekleyip tahta bir kaşıkla iyice karıştırın.Yağ şekerlere tamamen nüfuz edence yumurtaları kırıp karıştırmaya devam edin. Biraz bilek gücü gerekiyor 🙂 Akışkan koyu bir kıvam olacak.
 • Eğer vanilya özü kullanacaksanız bu aşamada ilave edin.
 • Başka bir kap içerisinde un, nişasta, kabartma tozu, vanilya (vanilya şekeri kullanacaksanız) ve tuzu ekleyip karıştırın. Bu karışımı şekerli karışıma azar azar ilave edip tahta kaşıkla karıştırmaya devam edin.
 • Son eklemelerde artık kaşıkla zor olacaktır kaşıkla vedalaşıp elinizle karıştırmaya devam edin. Amacımız yoğurmak değil unlu malzemeyi harca yedirmek. Unlu karışım bitip harç tamamını içine çekince çikolata parçalarını da ekleyip son kez elinizle karıştırın. Tüm hamura eşit dağıldığından emin olunca streç filme sarıp buzdolabında en az yarım saat bekletin. (Maksimum 3 güne kadar bekletebilirsiniz. Ne zaman isterseniz de pişirebilirsiniz.)
 • Yarım saat sonra fırını 180* ye ayarlayıp ısınmaya bırakın.
 • Buzdolabından harcı çıkarıp eşit parçalar kopararak hızlı bir şekilde elinizde yuvarlayın. Ben bu aşamada büyük boy dondurma kaşığı kullanıyorum. Böylece tüm kurabiyelerim eşit büyüklükte oluyor.
 • Yuvarladığınız hamurun üzerini çok hafif bastırıp yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. Her seferinde 20 tane çıkarıyorum ben. Tüm hamur bitince hiç bekletmeden sıcak fırına verin.
 • Sadece 12 DAKİKA pişirin. Ya başında bekleyin ya da alarmınızı kurun. Pişirme süresi çok önemli. Fırından çıkardığınızda üzerileri hafif hareketli olacak ve biraz sönecek. Bekledikçe sertleşecek. Elinizi hiç değdirmeden 20-30 dakika soğumasını bekleyin. Daha çabuk soğumalarını istiyorsanız bir spatula yardımı ile tel üzerine alabilirsiniz.
 • Kurabiyeler soğuyunca 2 tanesini tabağa alıp yanına da 1 bardak sıcak süt hazırlayın. Evinizin en keyif aldığınız yerine geçip ayaklarınızı uzatın. 1 tane kurabiye alıp sıcak sütün içine batırıp gözlerinizi kapatarak bir ısırık atın.... İşte bu! Neler hissettiğinizi yorumlar kısmına yazın lütfen. Bakalım kimler neler hissetmiş?

Notlar

Kurabiyeler soğuyunca 2 tanesini tabağa alıp yanına da 1 bardak sıcak süt hazırlayın. Evinizin en keyif aldığınız yerine geçip ayaklarınızı uzatın. 1 tane kurabiye alıp sıcak sütün içine batırıp gözlerinizi kapatarak bir ısırık atın.... İşte bu! Neler hissettiğinizi yorumlar kısmına yazın lütfen. Bakalım kimler neler hissetmiş?

Bunlar da hoşunuza gidebilir