Son Eklenen Tarifler

KAVALA KURABİYESİ

KAVALA KURABİYESİ

Kategori KURABİYELER Tarih26-04-2012 0 Yorum

Yaptığım araştırmalara göre Kavala Kurabiyesi Türk-Yunan külkür sentezi sonucu Edirne ilimizin mutfağında kalmış bir kurabiyeymiş.Günümüzde de bir çok markette paket satışında görebiliyoruz. Bende sevdiğim bir ablamın yoğun isteği üzerine elimden geldiği kadar yapmaya çalıştım. Tavsiyem tarifte belirttiğim süre ve ısıda pişirmeye özen gösterin. Üzeri beyaz kalsada belirtilen süre sonunda mutlaka fırından çıkarın. Çünkü çok kurumaması yani pişmemesi Devamı »

SEMİZOTU SALATASI

SEMİZOTU SALATASI

Kategori SALATALAR ve MEZELER Tarih25-04-2012 0 Yorum

Son zamanlarda pazarda en çok gördüğüm sebzelerden semizotu. Eşim salatasını çok sevdiği için genelde salata olarak tüketmeyi tercih ediyorum. Zaten salata olarak tüketilmesi daha faydalıymış. Semizotunun faydaları anlatmakla bitmez , sebzeler içerisinde en çok Omega-3 e sahip, kolesterolü düzenleyici, kan temizleyici olma özellikleri faydalarından sadece bir kaç tanesi. Salatayı nasıl yaptığıma gelince;

Devamı »

TAVUK SUYUNA ŞEHRİYE ÇORBASI

TAVUK SUYUNA ŞEHRİYE ÇORBASI

Kategori ÇORBALAR Tarih25-04-2012 0 Yorum

En sevdiğim çorbalardan Tavuk Suyuna Tel Şehriye Çorbası. Kışın soğuk algınlıklarında da içilebilecek şifa bulduğum çorbalardandır. Buyrun tarifine bakalım...

Devamı »

KAHVALTI SOFRAM

KAHVALTI SOFRAM

Kategori DAVETLERDEN TARİFLER Tarih20-04-2012 0 Yorum

Hafta sonu arkadaşlarla yaptığımız kahvaltı günlerinde sıra bende idi. Değerli arkadaşlarım, Aslı, Ebru, İlknur, Sevil ve Ümranla birlikte hoş sohbetli güzel bir sabah geçirdik. Anlattıklarımız bize kalsın  yediklerimizi sizlerle paylaşayım...Tariflerini ilk fırsatta yayınlıyacağım.

Devamı »

SODALI ÜÇGEN BÖREK

SODALI ÜÇGEN BÖREK

Kategori BÖREKLER Tarih03-04-2012 0 Yorum

Daha önce eklediğim Tahinli Kurabiye tarifinde bahsettiğim İlknur arkadaşımın börek tarifi "Sodalı Üçgen Börek" ti. Dün akşam yapma fır Devamı »

ZAVALLI FASULYE :)

ZAVALLI FASULYE :)

Kategori SALATALAR ve MEZELER Tarih24-03-2012 1 Yorum

Bu sabah uyanıp tv başında zap yaparken NTV de çok şeker bir bayanı bu tarifi yaparken buldum. Piyazı çok seven birisi olarak seyretmeye koyuldum. İsmi de çok hoşuma gidince akşam sofrasına yapmaya karar verdim. Hemen mutfağa geçip fasulyeyi ıslattım. Akşama da harika bir sonuca ulaştım. Ben ve komşularım çok beğendi, eminim sizlerde beğeneceksiniz.

Devamı »

RENKLİ BÖREK

RENKLİ BÖREK

Kategori BÖREKLER Tarih23-03-2012 1 Yorum

Görüntüsü kadar lezzetide güzel...

Devamı »

İSTANBUL PİLAVI

İSTANBUL PİLAVI

Kategori PİLAVLAR Tarih21-03-2012 0 Yorum

Adını İstanbul un asaletinden alan pilav...

Devamı »

TAHİNLİ KURABİYE

TAHİNLİ KURABİYE

Kategori KURABİYELER Tarih19-03-2012 0 Yorum

Biliyorum şu sıra çok sık kurabiye tarifi yazdım ama ne yapayım çok güzel kurabiye tariflerleriyle karşılaştım. Sizlerle paylaşmazsam içim rahat etmezdi...Veli günümüzden bir tarif Tahinli Kurabiye.İlknurun ellerine sağlık. Ayrıca İlknur da çok güzel bir börek yedim, ilk fırsatta onuda deneyip sizlerle paylaşacağım. Biz gelelim kurabiyemizin tarifine =>

Devamı »

CEVİZLİ KURABİYE

CEVİZLİ KURABİYE

Kategori KURABİYELER Tarih16-03-2012 0 Yorum

Gaziantep te geçen çocukluğumun idol ablalarından Aynur Abla -kısmet bu ya- evlenerek, hem memleketim olan hemde yaşadığım şehir Bursa ya yerleşti. Hala bana model insanlardandır kendisi, çünkü bir Gaziantepli olarak mutfaktan çok güzel lezzetler çıkarabiliyor. Eminim bloğumda onun daha birçok tarifini yayınlayacağım. Cevizli Kurabiye de onun tariflerinden bir tanesi...Çayın yanında ağzınızda dağılan kıvamda, herşeyiyle kurabiye... Videolu anlatım için alttaki linki tıklayı Devamı »

PEYNİRLİ BÖREK

PEYNİRLİ BÖREK

Kategori BÖREKLER Tarih15-03-2012 2 Yorum

Peynirli Böreği hafta sonu misafirliğe gittiğim Aynur Abla da yiyen kızım bayıldı. "Anne bunun tarifini al" demeyi de ihmal etmedi. Fakat ben yapacağım gün telefon açar tam tarifini alırım diye düşünerek tarifi not almamıştım. Dün akşam eve gelince yemek yapmak üzere dolabı açtığımda geçen gün yaptığım Tava Böreğinden kalma 2 yufka ile karşılaştım :) Küçük boy yuvarlak borcama aklımda kalan tar Devamı »

KÖY ÇORBASI

KÖY ÇORBASI

Kategori ÇORBALAR Tarih14-03-2012 1 Yorum

Köy çorbasını hemen hemen her bölge yapıyor ve farklı isimlerle anıyorlar. En ilginci ise Afyonkarahisar da "sakalasarkan" olarak adlandırılması.Adı ne olursa olsun çorba çok lezzetli ve vitaminli. Zaman zaman yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle kansız, halsiz ve sinirli kişilere faydalı olduğunu da belirtmek isterim.

Devamı »

MUHALLEBİLİ AYVA TATLISI

MUHALLEBİLİ AYVA TATLISI

Kategori TATLILAR Tarih06-03-2012 0 Yorum

Ayva tatlısı denilince aklımıza genelde, kırmızı gıda boyası ile renklendirilmiş, yarım kesilmiş, içi krema ve çerezlerle doldurulmuş bir görüntü gelir. Ama bu sizin bildiğiniz Ayva Tatlılarından değil...Bu tarifi arkadaşım Özlem den aldım, Farklı yapılan hafif bir Ayva Tatlısı. Hemen tarifine geçelim;

Devamı »

PORTAKALLI CHEESECAKE

PORTAKALLI CHEESECAKE

Kategori KEKLER ve TURTALAR Tarih05-03-2012 1 Yorum

Şu sıra mevsimin bize sunduğu meyve ve sebzelerin içinde bulunduğu tariflerle ilgileniyorum. Her tadı mevsiminde tatmanın lezzetini yaşıyor ve sizlerede yaşatmaya çalışıyorum. Bunlardan bir tanesi de Portakallı Cheesecake.  

Devamı »

ISPANAKLI VOLOVAN

ISPANAKLI VOLOVAN

Kategori BÖREKLER Tarih05-03-2012 0 Yorum

Hafta sonu ailecek gittiğimiz misafirlikteki ikramlardan bir tanesiydi "Volovan". Marifetli arkadaşım Özlemden öğrendiğime göre bir Fransız Böreğiymiş. Böreği çok beğendim ve hemen fotoğrafladım. Sizlerle paylaşmak içinde tarifini aldım tabiyki. Size tek belirtmek istediğim ılıkken, soğuk halinden çok daha güzel oluyor. Gerçi bu söylediğim milföyle yapılan tüm börekler için geçerli bir tavsiyedir. Devamı »