• 1 lt su 1 su bardağı buğday nişastası Şerbeti için : 1 lt su
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 çimdik gıda boyası
  • 1/2 çay bardağı Gül suyu
  • 1 çubuk tarçın
  • 2 diş karanfil

Güzel Adanamızın sıcak yaz aylarında içimizi serinleten buzzz gibi  Bici Bici tatlısının tarifini izlemek için www.youtube.com/watch adresini tıklayabilir, eğer okuyarak öğrenmek isterseniz okumaya devam edebilirsiniz...

 


Tatlımızı yapmaya ilk olarak su muhallebisini yaparak başlıyoruz. 

Su muhallebisi için gerekli olan suyun bir kısmını çukur bir kaseye alıp nişastayı da içine katıp karıştırın.. Nişastanın tamamen eridiğinden emin olun lütfen. 

Muhallebiyi yapacağınız tencereyi yanan ocağa alıp kalan suyu ve nişasta ile karıştırdığınız suyu ilave edip sürekli karıştırarak pişirmeye başlayın. 7 dakika sonra kıvam almaya başlacak ve 10 dakika sonra da muhallebi halini alacaktır. Ocağın altını kapatıp muhallebinizi kenara alın. Büyük boy dikdörtgen borcam veya aynı ölçüdeki başka bir kabı soğuk su ile ıslatıp tezgahınıza alın ve içine muhallebiyi aktarın. 15 dakika oda ısısında beklettikten sonra en az 5 saat dinlendirmek üzere buzdolabına kaldırabilirsiniz. 

Şerbet için ise 1lt. suya 1 su bardağı pudra şekerini ilave edip karıştırın. Bu aşamada tadına bakıp zevkinize göre şeker ilavesi de yapabilirsiniz. Ardından gül suyu, karanfil, tarçın ve gıda boyasını da ekleyip iyice karıştırın ve uygun bir kaba alıp buzdolabına kaldırın. 

Bekleme sürelerinin sonunda su muhallebisini keskin bir bıçakla küçük küpler halinde dilimleyin. 

Buz parçalarını rondoda iyice kar gibi olana kadar çekin. 

Servis kasenize önce su muhallesini, sonra buz parçalarını ve şerbeti ilave edip servis edebilirsiniz. Dilerseniz üzerine yine pudra şekeri serpebilirsiniz. 

Tarifimin vidiolu anlatımı için www.youtube.com/watch adresimi tıklayabilirsiniz. Yapacaklara şimdiden kolay gelsin, afiyet olsun, esen kalın efenim...

Bu Tarif İle İlgili Gorseller