• 24 adet milföy hamuru (kare)
  • 5 adet Yufka
  • 1/2 su bardağı sıvıyağ
  • 1/2 su bardağı su
  • 1 şişe sade maden suyu
  • 1 adet yumurta
  • İçine:
  • 250 gr. beyaz beynir

Daha önce eklediğim Tahinli Kurabiye tarifinde bahsettiğim İlknur arkadaşımın börek tarifi "Sodalı Üçgen Börek" ti. Dün akşam yapma fırsatı buldum. Yaptığınızda sizde göreceksiniz, hazır talaş böreği lezzetinde fakat yağsız bir börek. Bir önceki gün hazırlanıp ertesi gün pişirilebilecek tariflerden olması da çok güzel. Aynı zamanda doyurucu ve bereketli bir börek. Şimdiden kolay gelsin ;)


YAPILIŞI: Tarifin malzemelerinde 24 adet hamur yazdım ama ben 20 tane kullandım. Böreğin zeminine ve en üstüne milföy hamurunu kullanıyoruz. Ankastre fırınların tepsileri daha küçük olduğundan ben 10 tane en altına, 10 tane üstüne kullanarak kaplamayı sağlayabildim. Normal fırın tepsilerinde ise 12 tane en alta, 12 tane en üste serilerek tam kaplama sağlanacaktır.
Böreği yapmaya başlamadan peyniri iri parçalar haline getirerek hazır edin ve milföy hamurlarını buzluktan çıkarıp yumuşamaya bırakın. Çukur bir kaba soda, sıvıyağ, su ve yumurtayı alarak çırpın. Fırın tepsisini yağlayın veya yağlı kağıt serin.
Yumuşayan 12 adet milföy hamurunu (benim gibi küçük tepsisi olanlar için 10 adet)  tepsinin zeminine sıralayın. Yufkanın 1 tanesini bütün olarak milföylerin üzerine serin. 2 adet yufkaları küçük küçük parçalayıp tepsinin tamanına dağıtın. Üzerine parçalanmış peynirleri ekleyin. 4. yufkayıda küçük parçalar haline getirip peynirlerin üzerine ekleyin. 5. ve son yufkayı da hiç parçalamadan hepsinin üzerine serin. En üstü yine 12 adet milföy hamuru ile kaplayın.
Böreği önce kare şeklinde daha sonra karelerin ortasından üçgen şeklinde kesin. Üzerine hazırladığınız sodalı karışımı aktarıp en az 1 saat bekletin. Geceden yapıp buzdolabında bu şekliyle de ertesi gün pişirilmek üzere bekletebilirsiniz.   
Önceden ısıtılmış 200O fırında 50-55 dk. böreğin üzeri kızarana kadar pişirin. Ilık olarak servis yapın. Afiyet olsun...

 

Bu Tarif İle İlgili Gorseller